Sposoby właściwego zabezpieczania produktów przed czynnikami zewnętrznymi różnią się w zależności od branży i charakterystyki wyrobu. Jednak zwłaszcza w przypadku produkcji spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej wymagane są metody, które pozwalają ograniczyć do minimum możliwość kontaktu zawartości opakowań z zanieczyszczeniami, światłem słonecznym czy powietrzem. Idealnie nadają się do tego technologie próżniowe. Doceniane są szczególnie w przypadku wyrobów spożywczych, zapewniając im długotrwałą świeżość.

Zalety pakowania próżniowego

Powody, dla których wykorzystuje się pakowanie próżniowe, różnią się w zależności od branży, w jakiej jest stosowane. Najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem spożywczym. Jednak jest to również metoda wykorzystywana np. w przemyśle tekstylnym – pozwala m.in. na znaczącą oszczędność miejsca. W wypadku stosowania VP (vacuum packing) w sektorach spożywczych odpowiednio dobrana maszynka do próżniowego pakowania żywności pozwala na uzyskanie wielu korzyści wynikających z tego rozwiązania. Istotne jest jednak dopasowanie tego rodzaju urządzenia do potrzeb zakładu, aby zachować efektywność i ciągłość produkcji.

Główną zaletą VP jest to, że w opakowaniu nie znajduje się już powietrze, a tym samym zawartość o wiele dłużej zachowuje swoją świeżość. W przypadku produktów świeżych okres przydatności do spożycia może wydłużyć się o ponad dwa tygodnie, dla mrożonek natomiast metoda ta zapewnia trwałość dłuższą nawet o 2 lata. Folia lub worki barierowe powszechnie stosowane do tego procesu zapewniają szczelność, co jednocześnie umożliwia ochronę żywności przed drobnoustrojami.

Rozwiązania stosowane w liniach pakujących

Kluczową kwestią dotyczącą pakowania próżniowego w zakładach przetwórstwa spożywczego, jest dobór odpowiednich maszyn. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na urządzenia od sprawdzonego producenta, który stosuje w nich nowoczesne rozwiązania pozwalające na efektywne przeprowadzenie tego procesu. Przede wszystkim warto pamiętać, że maszyna do zamykania próżniowego może być częścią kompletnej linii. Tak jest np. w przypadku KRAM L2000 MAP, która pozwala na kompleksowe i automatyczne pakowanie wybranych rodzajów produktów spożywczych.

W urządzeniu takim stosuje się liczne rozwiązania ograniczające konieczność wykorzystania dodatkowych maszyn. Linia wyposażona jest w podajnik i transporter opakowań, a także dozownik zalewy, nadziewarkę, zamykarko-zgrzewarkę, podajnik i dociskacz wieczek, a także etykieciarkę. Jednocześnie wykorzystane elementy umożliwiają całkowite wyciągnięcie powietrza z opakowań lub pełną wymianę gazów w technologii MAP. Możliwość zastosowania jednego z obu rozwiązań pakowania (VP/MAP) pozwala na dużą elastyczność. Osiąga się ją również poprzez łatwe w montażu wymienne komponenty pozwalające na sprawne przystosowanie maszyny do wymagań procesu z wykorzystaniem innego typu opakowań.

Charakterystyka maszyn pakujących próżniowo

Istotne przy wyborze rozwiązań do pakowania próżniowego jest to, aby poza ich funkcjonalnością zwrócić uwagę na specyfikację techniczną. Maszyny muszą bowiem nie tylko spełniać określone standardy zapewniające efektywną i bezpieczną dla otoczenia pracę, ale powinny być także wytrzymałe i niezawodne. Kluczowe jest sprawdzenie, czy konkretne urządzenie, takie jak maszyna do zgrzewania folii spełnia normy branżowe. Równie ważne jest to, czy użyte do jego wykonania materiały i rozwiązania technologiczne sprawiają, że odpowiada wymaganiom firmy.

Obecnie standardowo wykorzystuje się m.in. trwałe stopy stali, które pozwalają na zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Są też odporne na działanie wielu czynników, np. kwasów. Do tego ich odporność na obciążenia mechaniczne zapewnia bezawaryjność w trakcie długotrwałego działania linii. Bardzo ważne jest również to, czy urządzenia dają szansę na rozbudowę parku maszynowego w przyszłości, a także są kompatybilne z rozwiązaniami sprzyjającymi automatyzacji. Dzięki temu w przypadku modernizacji przedsiębiorstwa pozwolą na znaczące oszczędności i ułatwią przejście na nowe systemy zarządzania produkcją i pakowaniem.