Zarówno pojedyncze produkty spożywcze, jak i gotowe wyroby żywnościowe wymagają odpowiedniego sposobu pakowania. Jego głównym celem jest zapewnienie wysokiego stopnia ochrony zawartości przed działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od typu opakowania, może ono także w różnym stopniu przyczyniać się do zachowania jej świeżości i przede wszystkim bezpieczeństwa dla konsumentów. Stąd też w nowoczesnych przedsiębiorstwach przetwórstwa żywności, zgrzewarki są jednymi z maszyn wykorzystywanych do efektywnego i zgodnego z obowiązującymi normami pakowania produktów.

Spis treści

Zgrzewarki manualne oraz automatyczne

Ze względu na różnice w charakterystyce firm działających w sektorze spożywczym, maszyny zgrzewające należy dobrać do potrzeb konkretnego biznesu. Przedsiębiorcy mogą sięgać zarówno po urządzenia takie jak manualna zgrzewarka do pakowania jedzenia, jak i modele półautomatyczne oraz w pełni zautomatyzowane. Pierwsze najczęściej wykorzystywane są w niewielkich zakładach i firmach zajmujących się sprzedażą zwłaszcza artykułów sypkich w workach. Mogą być stosowane jednak również jako dodatkowe urządzenie nawet w większych firmach, gdzie wspomagają działania produkcyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zgrzewarki półautomatyczne to zazwyczaj maszyny o niewielkich gabarytach, które chętnie wykorzystywane są np. w firmach cateringowych oraz przy produkcji gotowych dań w tackach. Nowoczesne modele umożliwiają ich zastosowanie do zamykania pojemników o różnej charakterystyce. W pełni zautomatyzowane urządzenia są natomiast elementami rozbudowanych linii produkcyjnych o wysokiej wydajności. Pozwalają na szybkie prowadzenie procesów zgrzewania poprzedzonego dozowaniem.

Charakterystyka urządzeń zgrzewających

Głównym elementem manualnych urządzeń do zgrzewania worków jest mechanizm szczękowy. Pozwala on na dociśnięcie krawędzi folii, które pod wpływem temperatury szczelnie się łączą. Ich temperatura może być regulowana w zależności od wykorzystywanych materiałów i potrzeb procesu. Ze względu na konstrukcję, możliwości wykorzystania tych maszyn są ograniczone do bardzo konkretnych typów opakowań w formie worków foliowych.

Inaczej wygląda to w przypadku urządzeń półautomatycznych. Wśród nich znaleźć można zgrzewarki pozwalające na zamykanie tacek i wykonanych z tworzyw pojemników w wielu rozmiarach, ale także m.in. opakowań szklanych czy ceramicznych z platynkami. Ten typ maszyn umożliwia więc przezbrojenie w zależności od pakowanych produktów.

W przypadku rozwiązań w pełni automatycznych zazwyczaj są one dostosowywane precyzyjnie do potrzeb przedsiębiorstwa, aby pozwalały na efektywne zarządzanie produkcją. Co za tym idzie zgrzewarka do plastiku czy platynek pozwala na sprawne dokonywanie zmian i przystosowywanie jej do aktualnie pakowanych wyrobów i opakowań, w jakich się one znajdują. Działanie takiego urządzenia jest przy tym ściśle połączone z pozostałymi maszynami wykorzystywanymi w ramach pojedynczej linii.

Dodatkowe możliwości, jakie oferują zgrzewarki

Firmy zajmujące się wyrobem zróżnicowanych produktów spożywczych potrzebują rozwiązań multifunkcyjnych i takich, które pozwalają na efektywną rozbudowę linii w przyszłości. Stąd nowoczesne maszyny to często sprzęt na zamówienie idealnie dostosowywany do ich wymagań. Produkowane przez Kram Fc rozwiązania wykorzystują nowoczesne technologie pozwalające na zwiększenie wydajności korzystających z nich przedsiębiorstw. Mogą one np. sięgnąć po maszyny takie jak zgrzewarka do próżniowego pakowania żywności. Stosowana w jej przypadku metoda umożliwia wydłużenie przydatności do spożycia zawartości opakowania.

Kolejną kwestią jest wykorzystanie komponentów umożliwiających przezbrojenie maszyn w krótkim czasie, zapobiegającym przestojom produkcji. Tego typu rozwiązania wpływają na możliwość minimalizacji przerw w działaniu urządzeń do minimum. Zgrzewarki mogą przy tym posiadać funkcje dopasowane do bardzo konkretnych typów produktów, jak np. system perforowania folii, czy przedmuchu gazem. Do tego wykonuje się je z wysokiej jakości wytrzymałych materiałów, które łatwo oczyszczać i konserwować.