Urządzenia wykorzystywane w zakładach zajmujących się przetwórstwem spożywczym to zaawansowane technicznie systemy przystosowane do konkretnych procesów charakterystycznych dla danego sektora. Muszą one przy tym wyróżniać się niezawodnością oraz wytrzymałością na obciążenia mechaniczne w trakcie długotrwałej eksploatacji na liniach produkcyjnych i pakujących. Szczególnie wymagające są procesy dozowania produktów półpłynnych z wtrąceniami. Wymagają one nie tylko efektywnej pracy całej instalacji, ale także jej działania wspierającego utrzymanie właściwej konsystencji i proporcji elementów stałych do płynu w każdej dozie. W tym celu stosuje się dozowniki ślimakowe, których projekt oraz sposób pracy zapewniają zakładane efekty.

Zastosowanie dozownika ślimakowego

KRAM FC specjalizuje się w produkcji urządzeń skierowanych do firm z branży spożywczej. Nasz dozownik ślimakowy MAX DST został zaprojektowany i wykonany tak, aby w pełni odpowiadać wymogom związanym z pakowaniem wyrobów półpłynnych ze stałymi dodatkami. Jego pozioma konstrukcja zapewnia optymalne warunki do utrzymania prawidłowej konsystencji produktów spożywczych. Może on być stosowany do dozowania m.in. sałatek, surówek warzywnych, gulaszu, fasolki po bretońsku czy zup z kawałkami warzyw. Nadaje się do zwiększenia funkcjonalności linii produkcyjnych w dużych zakładach przetwórstwa spożywczego. Sprawdzi się również jako jedno z podstawowych urządzeń dozujących w niewielkich firmach o ograniczonej ofercie produktów.

Konstrukcja i działanie urządzenia

Dzięki swojej konstrukcji oraz modelowi zasilania, urządzenie jest w stanie utrzymać wysoką wydajność, minimalizując ryzyko przestojów. MAX DST to dozownik ślimakowy, który posiada pojemny zbiornik napełniany od góry. Pozwala to na łatwe uzupełnianie wybranego produktu spożywczego w trakcie pracy urządzenia. Umiejscowienie ślimaka poniżej w poziomie wspomaga proces mieszania zawartości i właściwego rozprowadzania wtrąceń. Ponadto wykorzystanie tego układu pozytywnie wpływa na szybkość i efektywność dozowania.

Dozowanie odbywa się przy pomocy instalacji ślimakowo-tłokowej. Do jej pracy wymaga się zastosowania sprężonego powietrza, a sam dozownik ślimakowy jest zasilany za pomocą energii elektrycznej. Komponenty wchodzące w kontakt z produktami spożywczymi zostały wykonane z wysokiej klasy stali kwasoodpornej. Dzięki temu zapewniają odpowiedni poziom higieny i wytrzymałość w trakcie eksploatacji. Całość jest przy tym przystosowana do długotrwałego działania w ramach procesów produkcyjnych, co pozytywnie wpływa na wydajność całej linii. Dozownik pozwala na odmierzanie produktów do szklanych słoików i worków.

Utrzymanie i konserwacja dozownika ślimakowego

Właściwa konserwacja urządzenia wymaga jego oczyszczania z pozostałości produktów spożywczych. Dozownik ślimakowy należy regularnie poddawać czyszczeniu ręcznemu. Każdorazowo proces powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami, aby zachować jego pełne bezpieczeństwo. W naszej ofercie znajdują się kompleksowe usługi serwisowe, dzięki czemu nasi klienci nie muszą martwić się o przebieg napraw lub rutynowych prac związanych z konserwacją i przeglądami urządzeń.